wordpress-logoWordPress’de sıkça karşılaşılan beyaz sayfa hatasının çözüm yollarını kısaca açıklayacağım;

Eklenti kaynaklı olabilir yani sitenize eklenti eklediyseniz kurduğunuz o eklenti bu hataya sebep vermiş olabilir. Bunu anlamak için WordPress dosyalarından “Plugins” klasörünüzün ismini değiştirip eklentilerin geçersiz kalmasını sağlamalısınız. Değiştirdikten sonra beyaz sayfa hatası yok ise sitenize eklediğiniz en son eklenti yüzünden bu hatayı görüyorsunuz demektir. Bu eklentiyi admin panelinden pasif hale getirmeniz yeter ancak sonrasında “plugins” klasörünün adını düzelmeyi unutmayınız.

Yazılım kaynaklı
Wordpress kodlarınızın kod bloklarında boşluklar ve yazım hatasın olmuş olabilir bunu düzeltmek için “wp-admin” ve “wp-includes” klasörlerinin orjinallerini ftp alanınıza yüklemeniz yeter.

Programlama dili kaynaklı
Ana dizinde olan web.config dosyasını, notepad++ ile açarak. Kodlama menüsünün altında olan ANSI olarak değiştirmeniz ve dosyayı FTP’ye tekrar yüklemeniz gerekir. Eğer bir sonuç çıkmadı ise UTF-8 Boom olmadan kodla–UTF-8 seçeneklerini denemelisiniz.

Sunucu kaynaklı
Hata sitenizi host ettiğiniz şirket üzerinden kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Server üzerinde “safe mod ” modülünü “on/off” yaparak işleminizi kontrol ediniz.

Tema kaynaklı
Kullandığınız temadan kaynaklıda olabilir. Bu durumda ise size sağlanan varsayılan temalarda birini sitenize yükleyip kontrol etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise başka bir tema ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Güncel olmadığından kaynaklı olabilir
Yukarıda anlattıklarımı uyguladığınız halde olmadıysa WordPressin güncel halini indirip içinden wp-content” klasörü ve “wp-config -sample” dosyasını silip FTP alanına eski dosyalarınızın üstüne yazmanız yeter.