Linux sunucularda güvenlik ayarlarınızı yaparken mutlaka SSH portunuzu da değiştirin. Standart linux sunucularda SSH portu 22 olarak gelmektedir. Neden SSH portu değiştirmemiz gerekiyor diye sorabilirsiniz, günümüzde bir çok brute force yöntemi kullanılarak sunucu şifreleri bulunmaya çalışıyor. Yapacağımız küçük değişiklik ile bir nebze de olsa güvenlik önlemi almış olursunuz. SSH portu değiştirmek çok basit, aşağıdakş adımları uyguladığınız da sorunsuz bir şekilde değişim işlemini yapabilirsiniz.

Sunucumuza root olarak login olduktan sonra nano /etc/ssh/sshd_config yazarak ssh config dosyasına erişebilirsiniz. Dosyaya ulaştıktan sonra resimdeki gibi karşımıza gelecektir.

ssh port değiştirme

 

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki # Port 22 olan kısımdaki # işaretini kaldırıp 22 yazan yere kullanmak istediğiniz portu yazınız. Burada dikat etmeniz gereken tek husus yazacağınız port’u sunucuda başka bir uygulama kullanmasın yoksa problem çıkartabilir.

IPtables’a da portumuzu ekledikten sonra yeni portumuzun aktif olması için ssh servisine restart atmak gerekir.

iptables -A INPUT -p tcp –dport PORTNIMARANIZ -j ACCEPT

IPtables’a da portumuzu ekledikten sonra son olarak ssh servisine restart atmak gerekir. /etc/init.d/sshd restart komutu ile ssh servisine restart atıp yeni portunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.