WordPress Eklentileri ve SEO Ayarları

Günümüzde en çok kullanılan hazır blog sistemleri arasında birincidir. PHP ile yazılmış olan bu script geniş yönetim paneline sahip olup kullanımı bir o kadarda kolaydır.

Arama motoro optimizasyonu ()’ya uygun oluşu, temaları ve eklentileri kolay kurulması bu sistemin en çok tercih edilen yönlerinden biridir.

Öncelikle size Hosting kontrol panellerinden nasıl WordPress kuracağınızı anlatacağım, daha sonra eklenti ve SEO ayarlarını nasıl yapılır onları anlatacağım.

Eğer Plesk panel kullanıyorsanız manuel olarak nasıl WordPress Kurulumu yapacağınızı konumuzdan okuyabilirsiniz.

YNT cPanel’den WordPress kurulumu

Yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra en alt kısımdan hazır sistemlere geliyoruz. WordPress kurmadan önce kullanılabilir bir adet MySQL’inizin olduğuna emin olunuz.

Wordpress

WordPress iconuna tıkladıktan sonra sizi kurulum sayfasına yönlendirecektir. Yine bu sayfada bulunan YÜKLE butonuna basarak kurulum işleminin diğer adımına geçebilirsiniz.

Wordpress2

Butona bastıktan sonra son sayfaya yönlendiriliyoruz ve bu sayfada doldurmanız gereken bir kaç yer olacaktır. Doldurmanız gereken yerler, Site Name, Site Description,  Admin User Name, Admin Password ve Admin Email Kendi sitenizin bilgilerini girerek kurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Wordpress3

WordPress kurulum işlemimizi bir kaç tıkla tamamladık ve sitemiz şuan kullanıma hazır durumdadır. Artık yapmamız gereken SEO ve eklenti ayarlarımızı yapmamız gerekiyor.

ve SEO Ayarları

WordPress kullanımı kolay olmakla birlikte SEO açısından çok uygun bir sistemdir. Yazımızın devamında bunlardan da bahsedeceğim.

1. Etiketler

Etiketler  WordPress’in en iyi özelliklerinden bir tanesi etiker sistemidir. Açtığınız her konu için özel etiketler kullanabilirsiniz. Arama motorları içinde etiketler önemli olmakla birlikte WordPress içinse vaz geçilmez bir özelliktir. Her konu için farklı etiketler girebildiğimiz için arama motorları tarafından da ziyaretçiler çekebilmektedir. Yan taraftaki etiket bulutumuzda gördüğümüz gibi kelime yoğunluğuna göre büyüyüp siyah (bold) şeklini almaktadır. cpanel, google, mail, plesk ve whm kelimelerimiz bold şeklindedir. Genelde temalarda bu bileşen otomatik gelir ama bazı temalarda (Görünüm > Bileşenler > Etiket bulutu) kısmından aktif etmeniz gerekebilir.

2. Meta Etiketleri

Meta etiketleri sitelerimizin olmazsa olmazlarındandır. Sitemizdeki konular dahil her yerinde kullanılır ve arama motorlarında sitemiz hakkında bilgi verir, aramalarda çıkmamızı sağlar. Bir çok meta etiketi bulunsada önemli olan iki adet meta etiketi vardır. Keywords ve Descriptions, bunların örneklerini sitemiz üzerinden vermek gerekirse şöyle;

<meta name="description" itemprop="description" content="Hosting konuları hakkında herşey!" />
<meta name="keywords" itemprop="keywords" content="Hosting, linux, vps, vds, litespeed, cpanel, windows, windows vps, kiralık sunucu, dedicated, cloud vds" />

Keywords meta etiketi sitemiz hakkında etiketlere yer vermektedir. Description etiketi ise sitemiz hakkında açıklama göstermektedir. Sadece ana sayfa için değil, konu içerisinde bile bu etiketlere ihtiyaç duyulur ve SEO eklentiniz ile bu etiketleri dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı birazdan anlatacağım.

3. Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantı ayarları diğer adı ile SEF Link WordPress’in vaz geçilmez ayarlarından bir tanesidir.

Peki bu Sef nedir?
SEF (Search Engine Friendly)
Isminden de anlaşıldığı üzere arama motoru dostu demektir ve bu size bir avantaj sağlamaktadır. Scriptinizin uzantılarını arama motorunun sevdigi gibi yapmaktadır kisaca, (asp to html veya php to html) demektir.

Ornek vermek gerekirse;
WordPress’inizi ilk kurduğunuzda kalıcı bağlantı adresiniz http://blog.ynt.com.tr/?p=123 olarak gözükür. Biz bu ayarı Kalıcı Bağlantı ayarları sayesinde http://blog.ynt.com.tr/ornek-yazi/ haline getirerek arama motorunun sevdiği gibi düzenliyoruz. WordPress’te birden fazla kalıcı bağlantı ayar türü vardır bunun resimini aşağıda paylaşıyorum.

kalıcı bağlantılar

Özel yapı sayesinde bağlantı ayarlarınızı dileiğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, ben /%post_id%-%postname%.html olarak düzenledim bunun anlamı ise yazı id’si ve yazı ismi http://blog.ynt.com.tr/303-smtp-451-hatasi.html url adresinden örneğine bakabiliriz.

4. Seo Uyumlu Tasarım

SEO uyumlu tasarım derken sitenizin görüntüsü değil, web standartlarına uygun tasarım yapmaktır. Öncelikle siteniz eşsiz olacak, HTML ve CSS kodlarınız web standartlarına uygun olacak. HTML kodlarınızı buradan CSS kodlarınızı ise buradan sorgulayabilirsiniz.

5.

Geldik son aşamaya, benim kurduğum standart 2 adet eklenti mevcut ne zaman bir WordPress kursam bu eklentileri mutlaka kuruyorum.

1. All in One SEO Pack
2. Google XML Sitemaps

All in One SEO Pack

Adındanda anlaşılacağı gibi bir SEO eklentisidir. Bütün sayfalarınızın ayarlarını tek tek yapmaktansa bu eklenti sayesinde bütün ayarları kısa sürede yapıp bütün sayfalara uygulayabilirsiniz. Bu eklentide düzenleyeceğiniz alan sayısı 3 adet, diğer ayarlamar ise siz konu eklerken sayfanızın altında yine 3 adet boş kısımları doldurarak sitenize ve yazılarınıza SEO ayarınızı yapabilirsiniz.

all in one seo

Eklentiyi WordPress‘in sitesinden temin edebilirsiniz.

Google XML Sitemaps

İsminden anlaşılacağı gibi sitemap yani site haritasıdır. Bünyesinde Bing, Google ve Yahoo olmak üzere bir çok arama motoruna uygun çalışmaktadır. Eklentinin amacı sitenizdeki konuları veya yeni güncellemeleri arama motorlarına bildirmektir.

Eklentiyi WordPress‘in sitesinden temin edebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik, bu anlattıklarım sadecee temel anlatımdır. WordPress’te ne kadar az eklenti kullanırsanız cpu oranınızı o kadar az kullanmış olursunuz. WordPress hakkında daha yazı yayınlayacağım izlemede kalınız.

Sevebilirsin...

 • Ramazan Recber

  Merhaba…
  Ben Adana`dan Ramazan Recber
  Siteniz Çok Güzel …
  Başarılar dilerim…
  Benim sitemide ziyaret ederseniz çok sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim…

Devamını oku:
Raptors rally for win over Magic

Dwane Casey was once viewed as one dimensional,...

windows-10-bedava
Windows 10 Bedava Dağıtılacak

Yeni CEO SatyaNadellaMicrosoft’da beklenmedik işler yapmaya devam ediyor. Kullanıcıların gözünde...

Kapat