Microsoft Exchange Mail Hosting

Exchnage server tarafından üretilmiş bir , takvim, kişisel işlevler, gibi bir çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Nerede olursanız olun iste telefondan, ister tabletten, ister bilgisayarınızdan dilediğiniz heryerde exchange ’inze ulaşabilirsiniz. Mobil uyumluluğu sayesinde mobil cihazlardan da rahatlıkla bağlanabilirsiniz.
Tarihçe ( ALINTI )
Microsoft’un Xenix tabanlı yönetim sisteminden Exchange Server ortamına geçişi Nisan 1993’te başladı  ve Ocak 1995 itibariyle 500’ü aşkın

11 Haziran 1996 tarihinde piyasaya sürülen Exchange Server 4.0, aynı adlı ürünün satışa açık özgün sürümüydü. Bu sürüm Microsoft Mail 3.5’in ardılı olarak kabul edilmektedir. Aslında, Microsoft Mail’in özgün sürümü Lotus’un cc:Mail’i satın almasından haftalar sonra güncellenmişti. Buna karşın, Exchange Server X.400 tabanlı yeni bir istemci-sunucu haberleşme sistemiydi. Ayrıca program bünyesinde kullanılan veritabanı X.500 dizin hizmetlerini de desteklemekteydi. Exchange Server’da kullanılan dizin kısa süre içerisinde Microsoft’un LDAP uyumlu dizin sunucusu olan Active Directory hizmetine evrildi. Active Directory, Windows sunucu alan adlarına temel oluşturacak biçimde Windows 2000’e tümleşik hale getirildi.

Exchange Server 5.0 23 Mayıs 1997’de piyasaya sürüldü. Bu sürüm Exchange Administrator’ı içermesinin yanı sıra SMTP tabanlı ağlara erişim olanağı da sağlıyordu. Microsoft Mail’in aksine (bu program bağımsız bir SMTP kurulumu gerektiriyordu) Exchange Server 5.0, “Internet Mail Connector” eklentisi aracılığıyla sunucularla doğrudan bağlantı kurabiliyordu. Ayrıca, daha sonra Outlook olarak adlandırılacak olan yeni bir web tabanlı e-posta arayüzü olan Exchange Web Access de bu sürüme dahildi. Bu sürümde bulunan yeni özelliklere koşutluğun sağlanması amacıyla Microsoft, Microsoft Outlook 8.01, Microsoft Exchange Client 5.0 ve Microsoft Schedule+ 7.5’i piyasaya sürdü.

Kasım 1997’de piyasaya sürülen Exchange Server 5.5’in standart ve ticari olmak üzere iki sürümü bulunuyordu. Bu iki sürümün ayrıştıkları noktalar veritabanı boyutu, e-posta alma/gönderme aracıları ve kümeleme yetenekleriydi. Standart sürüm Exchange Server’ın önceki sürümlerinde olduğu gibi 16 GB’lık bir veritabanı sunarken ticari sürümde kullanılan veritabanı 16 TB’a kadar çıkabiliyordu (her ne kadar Microsoft’un test sonuçları belgesinde 100 GB sınırının aşılmaması gerektiğinden söz edilse de). Standart sürümün yapıtaşları site sihirbazı, MS posta sihirbazı, İnternet posta hizmeti, İnternet haber hizmeti ve Lotus Notes ve Novell GroupWise ile eşgüdümlü çalışabilen bir yazılım olarak kabul edilen cc:Maildır. Ticari sürüm bunlara ek olarak X.400 bağlantı sihirbazı ve SNADS, PROFS uyumlu betikler sunmaktaydı. Bu sürümde Microsoft Küme Sunucusu özelliği de desteklenmekteydi. Exchange Server 5.5’in sunduğu ek özellikler arasında Outlook Web Access’in yeni bir sürümü, IMAP4 desteği, LDAP 3 ve silinmiş dosyaları geri yükleme özelliği bulunuyordu. Exchange Server 5.5 ayrık dizinleri destekleyen son sürümdü. Exchange Client ve Schedule+ için yeni sürümler geliştirilmedi ancak Exchange Server’ın yeni sürümünü desteklemek amacıyla Microsoft Outlook 8.03 piyasaya sürüldü.

29 Kasım 2000’de piyasaya sürülen Exchange Server 2000 (v6.0) öncüllerinin sahip olduğu kısıtlamaların çoğuna çözüm getirdi. Veritabanı boyutlarının artırılması ve bir küme içindeki sunucu sayısının ikiden dörde çıkarılması bu gelişmelere örnek olarak verilebilir. Ne var ki, son olarak Exchange Server 5.5’te kullanılan standart dizin hizmetini içermeyen Exchange Server 2000, Active Directory altyapısına sahip olmayan sistemlerde çalışmıyordu. Bu durum, birçok kullanıcının bu sürüme geçmesini engelledi. Exchange Server 5.5’in yeni sürüme yükseltilmesi bir hayli güçtü ve her iki sistemin çevrimiçi durumda olmasını zorunlu kılıyordu. Exchange Server 2000 anında mesajlaşma desteği de sağlıyordu ancak bu özellik bir süre sonra Microsoft Office Canlı İletişim Sunucusu’na devredildi. Sürümler arası geçiş Exchange Server 2003’ün piyasaya sürülmesiyle kolaylaştı ancak birçok kullanıcı yeni sürümün ancak Windows 2000 sunucularında çalışacak olmasından ötürü sunucularını yükseltmek durumunda kaldı. Bazı kullanıcılar ise Microsoft’un artık desteklemediği Exchange Server 5.5 ve Windows NT 4.0’ı birlikte kullanmayı sürdürdüler.

 

MicrosoftExchange

Sevebilirsin...

  • gamze

    SİZLERİ ÇOK SEVMİYORUM

    • Teşekkür ederiz bizlerde sizleri seviyoruz.

Devamını oku:
facebook_416x416
Facebook beğenileri azalacak

Facebook'un kısa bir süre sonra hayata geçireceği uygulama...

During Warmups Before Loss To NJ CBS New York

CBS 2Watch CBS2 News, CBS This Morning, Dr....

Kapat